Ako si kúpiť Bitcoin

Bitcoin si môžete kúpiť jednoducho, v tak jednoduchom procese ako prihlásenie sa do akejkoľvek mobilnej aplikácie.

Najprv sa zaregistrujte do peňaženky Bitcoin
Predtým, ako si kúpite Bitcoin, musíte si stiahnuť Bitcoin peňaženku tak, že prejdete na stránku ako napríklad Blockchain.info alebo do mobilnej aplikácie, ako je napríklad Peňaženka Bitcoin pre Android alebo Peňaženku Bitchin Bitcoin pre iOS a vyplníte online formulár so základnými podrobnosťami. Toto by nemalo trvať dlhšie ako dve minúty. (Súvisiace čítanie, pozri: Základy nákupu a investovania do Bitcoin)

Takto by vyzerala stránka vášho účtu, ak by ste sa zaregistrovali na Bitcoin peňaženku na Coinbase. Ako vidíte, vyzerá to ako on-line softvér, ktorý väčšina komerčných bánk používa pre svojich zákazníkov:

 

Použite pravidelné peniaze na nákup Bitcoin
Akonáhle máte Bitcoin peňaženku, používate tradičný spôsob platby, ako je kreditná karta, bankovým prevodom (ACH) alebo debetnou kartou na zakúpenie Bitcoins na burze Bitcoin (príklad: Coinbase). Bitcoins sú potom prenesené do vašej peňaženky. Dostupnosť vyššie uvedených spôsobov platby závisí od zvolenej oblasti právomoci a výmeny. Tu je screenshot z rozhrania Bitcoin, ktorý ukazuje, ako kupovať a predávať nielen Bitcoin, ale aj Ethereum a Litecoin, ktoré sú ďalšími populárnymi virtuálnymi menami. Ako vidíte, je to tak jednoduché ako kliknutie na karte “Kúpiť”, ak chcete kúpiť, a kartu “Predaj”, ak chcete predať. Vyberiete, akú menu nakupujete / predávate a aký spôsob platby (bankový účet alebo kreditná karta) chcete použiť.

 

 

Nezabudnite, že “Bitcoin Exchange” a “Bitcoin peňaženka” nemusí byť rovnaké. Bitcoinové burzy sú ako forexové burzy – miesta, kde môžete obchodovať s Bitcoinom pre fiatovú menu, napríklad BTC za USD a naopak (napríklad v USA). Zatiaľ čo výmeny ponúkajú používateľom možnosti peňaženky, nie je ich hlavnou činnosťou. Nakoľko peňaženky je potrebné udržiavať v bezpečí a bezpečnosť, výmeny nepodporujú ukladanie Bitcoins na vyššie alebo dlhšie časové obdobie. Preto je najlepšie preniesť svoje Bitcoins do bezpečnej peňaženky. Bezpečnosť musí byť vašou najvyššou prioritou pri výbere Bitcoin peňaženky; vždy sa rozhodnite pre zariadenie s viacerými podpismi.

Existuje veľa dobre fungujúcich výmen, ktoré fungujú ako jednorázové riešenie tým, že ponúkajú vysoké štandardy bezpečnosti a podávanie správ. Pri výbere výmeny Bitcoin alebo peňaženky je potrebné vykonať náležitú starostlivosť. (Súvisiace čítanie nájdete na stránke: Čo je skladovanie za studena pre Bitcoin)

Bitcoinová peňaženka je určená pre váš súkromný kľúč, nie na ukladanie Bitcoin
Spoločný predpoklad, že Bitcoins sú uložené v peňaženke, je technicky nesprávny. Bitcoins nie sú uložené nikde. Bitové váhové balíky sa používajú s použitím verejných a súkromných kľúčov, ktoré sú dlhými reťazcami čísiel a písmen spojených pomocou matematického šifrovacieho algoritmu, ktorý bol použitý na ich vytvorenie. Verejný kľúč (porovnateľný s číslom bankového účtu alebo IBAN) slúži ako adresa uverejnená vo svete a na ktorú môžu ostatní posielať Bitcoins.

Súkromný kľúč (porovnateľný s PINom ATM) má byť stráženým tajomstvom a používa sa iba na autorizáciu bitových prenosov. Preto je to “súkromný kľúč”, ktorý sa uchováva v peňaženke Bitcoin. Niektoré záruky pre peňaženku Bitcoin zahŕňajú: zašifrovanie peňaženky so silným heslom a výber možnosti chladného ukladania, t. J. Ukladanie do režimu offline. V prípade Coinbase ponúkajú bezpečnú “multisig klenbu” na umiestnenie kľúčov, na ktoré sa môžete prihlásiť.

Ako používateľ si môžete slobodne používať tieto Bitcoins pomocou “súkromného kľúča” na nákup komodity alebo na platbu za službu, alebo posielať peniaze priateľovi alebo rodine. Tieto Bitcoins sú odosielané pomocou “adresy” príjemcu. Predaj Bitcoins na burze vám prinesie vašu predajnú sumu v miestnej mene, ktorú si môžete stiahnuť.

Napriek tomu, že Bitcoin je homogénny (rovnaký všade na svete), jeho cena sa v jednotlivých krajinách líši, a dokonca aj výmeny v rámci tej istej krajiny, čím vznikli príležitosti na arbitráž. Cena Bitcoin v Južnej Kórei sa obchoduje s prémiou vo výške 35%, zatiaľ čo v Indii je prémia vo výške 20-25%. Podmienky dopytu a ponuky majú za následok určité odchýlky vo svojej cene.

Počet miest, na ktorých sa môžu využívať Bitcoins, rýchlo rastie a zahŕňa niekoľko veľkých maloobchodných hráčov, ako aj mnoho malých podnikov a maloobchodníkov. Zvýšená akceptácia zvyšuje svoju stopu po celom svete a pomáha jej zabezpečiť oficiálne uznanie ako spôsob platby. Japonsko nedávno prijalo Bitcoin ako režim platby.

Spodný riadok
Zmenou regulačného postoja, rastúcim prijatím a prijatím, investíciami do začínajúcich spoločností Bitcoin a produktov, ktoré sa okolo neho spustia, sa kumulatívne zvýšila dôvera v Bitcoin. Je to však ešte stále v začiatočnom štádiu, a preto je potrebné si pred zakúpením Bitcoins uvedomiť otázky cenovej volatility, aspekt zdaňovania a uhol zákonnosti.