Najčastejšie nakupované vianočné darčeky Slovákmi

Všetci vieme, že Vianoce sú hlavne sviatkom pokoja a mieru, no bez darčekov pod stromčekom si ich už nedokážeme ani len predstaviť.

Z prieskumu, ktorý sa na Slovensku robil sme zistili, že Slováci kupujú najčastejšie až 15 darčekov a minú za ne približne 400€. Bolo tiež zistené, že muži nakupujú menej darčekov ako ženy a najväčšia nádielka darčekov je v rodinách s malými deťmi. Ženy sú okrem kvantity aj štedrejšie a za darčeky minú viac peňazí.

Myslíme aj na seba
Viac ako štvrtina Slovákov každoročne urobí na Vianoce radosť aj sama sebe. Jedná sa najmä o vysnívané módne kúsky či hry. Ak práve nad niečím takým rozmýšľate, teraz je tá správna chvíľa – odmeňte sa a prihoďte k darčekom pre blízkych aj nejakú drobnosť pre seba. Alkohlických nápojov sa rovnako nakupuje viac, nielen ako darček, ale aj na pohostenie.

Kedy začínajú Slováci nakupovať darčeky na Vianoce?
Nikto nemá rád tlačenice v obchodoch a nákupných centrách, no i napriek tomu iba 23% opýtaných nakupuje vianočné darčeky v predstihu. Tí začínajú s vianočným ošiaľom už v septembri

Najčastejšie Slováci nakupujú vianočné darčeky začiatkom novembra, aby všetko načas stihli. 33% nakupuje pravidelne až niekoľko dní pred Vianocami, 41 % si vianočné darčeky rozdelí na etapy – niektoré kúsky nakúpi v predstihu, väčšinu však v decembri. Tu vstupujú do hry rôzne nákupné akcie a zľavy obchodov, ktoré stačí sledovať a viete tak sezónne ušetriť ešte viac.

Muži sú ale špecialistami na nákupy na poslednú chvíľu. Až 76 % necháva vianočnú výpravu za darčekmi prevažne na december a dokonca 38 % z nich nakupuje výhradne pár dní pred Štedrým dňom. Ženy sa chcú vyhnúť nákupnému stresu a nakupujú radi s predstihom – až 31 % opýtaných si odbije vianočné nákupy už v septembri.

Online nákupy
Čím bližšie sú Vianoce, tým sú obchody plnšie. Ideálnym riešením je nakupovanie darčekov z pohodlia domova – o internetových vianočných nákupoch uvažuje 70 % Slovákov. Online nákupy sú populárnejšie u žien a to najčastejšie vo veku od 30 – 39 rokov. Fenoménom Vianoc sú aj preto zľavy do internetových obchodov. Na stránkach KuponyZdarma ich nájdete tisíce do známych obchodov, obľúbené sú kupóny Hej, Alza, zľavové kódy 4Home, ale aj pre ZOOT, Asko či mnohé ďalšie. Kupóny sú na webe zdarma, stačí si vybrať zľavu a môžete ihneď ušetriť pri nákupe online.

Muži nakupujú cez internet najčastejšie elektroniku a ženy zasa kozmetiku, drogériu, hračky, knihy alebo oblečenie.