Prečo je dobré piť červené víno

Pri ďalšom rozhodovaní o tom, či si z fľaše vyklopíte, nechajte vedu pomôcť rozhodnúť. Mnohé štúdie podporujú prínosy vína (samozrejme), a zahŕňajú viac než len spoločenské mazanie a jednoduchý darček pre hostesky. Vino má silnejšie zdravotné vlastnosti, ako si myslíte, tak nalejte pohár a prečítajte si, prečo stojí za to, aby si každý deň oddával.

1. Vaše srdce vám poďakuje.
Sklenka červeného vína (5 uncí) denne je už dlho chválená ako dobrá pre váš ticker. Ale novší výskum tiež spájal miernu spotrebu alkoholu – vrátane bieleho vína a iných nápojov – na zníženie rizika srdcového zlyhania a zlepšeného krvného tlaku. To je dôsledkom rastlinných antioxidantov nazývaných flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v koži hrozna používanom na výrobu vína.

2. Môže to naštudovať vašu myseľ.
Hoci sa zdá, že nepravidelní alkoholikovia majú nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby a kognitívneho poklesu. Flavanoly vo víne ochránia bunky vášho tela, ktoré podporujú zdravé krvné cievy – kľúčový fyziologický prínos, ktorý môže zlepšiť prietok krvi do mozgu a zabrániť vývoju škodlivých plakov.

3. Žiješ trochu dlhšie.
Obviňujte ho z relaxačných účinkov vstrebávania. Dlhodobé populačné štúdie spájali mierny pitie alkoholu s dlhším životom! Navyše ľudia, ktorí pijú s mierou výživou, majú sklon k inému zdravému správaniu (myslia: diéty plné rastlinných potravín a nízky obsah nasýtených tukov alebo pravidelné cvičenie). Takže spárujte pohár so zdravým jedlom – a zajtra utečte telocvičňu.

4. Bude to prospešné pre váš pás.
Zatiaľ čo vino vám dá späť asi 120 až 150 kalórií na 5 jednotiek skla, u umelých alkoholikov sú menej pravdepodobné, že sú obézni (alebo trpia chorobami súvisiacimi s obezitou, ako je cukrovka typu 2) tými, ktorí to neurobí. Keď plánujete relaxovať so sklom, nezabudnite: Víno, rovnako ako akékoľvek zdravé jedlo, sa môže stále pridávať rýchlo, takže najprv nalejte do odmerky, ak počítate kalórie.

5. Zdvíhanie skla zdvíha váš duch.
Výskum spojil mierny príjem alkoholu s lepšou náladou (a vy ste si mysleli, že to bolo len počuť!) Štúdia z roku 2014 ukázala, že ľudia, ktorí mali pohár vína v nepríjemnom prostredí, mali rovnakú úroveň nálady ako ľudia, príjemné prostredie. Takže nabudúce budete v funkku, piť.