Prepchávanie odpadov v Trenčianskom kraji

Profesionálne čistenie odpadov strojmi je v našom rodnom jazyku často nazývané aj krtkovanie. Ako sa hovorí iný kraj – iný mrav. V Trenčianskom kraji je toto čistenie nazývané často aj prepchávanie odpadov, alebo prepchávanie potrubia. Je to logickejšie pomenovanie – nakoľko potrebujeme v prípade upchatých odtokov prechať odpadové rúry – či už menšie priemery v dome alebo byte, alebo väčšie, ktoré sa nachádzajú pod zemou.

Upchatý odtok je veľmi nepríjemná záležitosť. Do kanalizácie sa dostávajú rôzne častice prirodzene – ako je napríklad tuk, zbytky jedál, mastnota. Niekedy tam skončí veľa toaletného papiera, vlasy, rôzne utierky a pod. Všetky tieto materiály sa môžu časom usadiť v potrubí a spôsobiť katastrofu v podobe upchatého odtoku. V tomto prípade pomôže profesionálne čistenie a krtovanie odpadov – v Trenčíne nazývané aj spomínané prepchávanie odpadov. Každá profesionálna firma má vytvorenú firemnú stránku, aby ste ju jednoducho a rýchlo našli… čo je v prípade havarijného stavu kľúčové !

Na krtkovanie a prepchávanie odpadov existujú rôzne typy strojov a metód

  • Špirálové krtkovanie – prepchávanie odpadov – elektrickým krtkom
  • Čistenie kanalizácie vysokým tlakom
  • Frézovanie potrubia od tvrdých usadením

Elektromechanické čistenie a prepchávanie odpadov.

Elektromechanické prebíjanie odpadov sa vykonáva za použitia motorovej frézy s výmennými hrotmi, ktoré sa menia podľa upchatia či zanesenia potrubia. Krtkovanie špirálou sa volí tam, kde sú menšie odpady, hovoríme teda o kuchynských drezoch, toaletách, umývadlách, vaniach a sprchovacích kútoch s menšími priemermi aj s pravouhlými kolenami. Krtkovací stroj je vybavený indukčným motorom, ktorý roztočí a rozvibruje oceľovú strunu, ktorá potom uvoľňuje usadeniny a nánosy na kanalizačnom a odpadovom potrubí. Výhody, ktoré sa spájajú s elektromechanickým čistením odpadov, sú predovšetkým rýchle nasadenie a jednoduchá manipulácia, a navyše nespôsobí vyplavenie splaškov ako pri vysokotlakovom čistení. Ďalej potom hovoríme o suchom spôsobe, čo nám uľahčuje  prácu. Pre kontrolu čistenia sa často využíva monitoring odpadového potrubia.

Vysokotlakové čistenie kanalizácie – hydročistenie odpadového potrubia:

Najúčinnejšie čistenie kanalizačného potrubia je vysokotlakovou metódou. Vtedy je voda vháňaná pod vysokým tlakom do všetkých kútov potrubí, a efektívne sa tak zbavíte usadenín z vnútorných stien. Tlakové krtkovanie odporúčame pri prevencii pokiaľ je na rúrkach po obvode pevná usadenina. Zariadenie na čistenie umožňuje, že sa môžeme dostať priamo k miestu nech sa nachádza kdekoľvek a môžeme zvoliť najoptimálnejší variant na odstránenie upchávky. Tlakovo môžeme vyčistiť skoro všetky priemery ležatého ale aj zvislého kanalizačného potrubia (väčšie priemery). Prietok vody dosahuje pri čistení až 75l/min a 200bar. Tlakom sa dajú vyčistiť aj väčšie priemery potrubí. K dispozíci je veľké množstvo čistiacich trysiek pre rôzne druhy znečistenia v potrubí. Vysokotlaková čistiaca technika je zabudovaná v skriňovom type dodávky odkiaľ sa čerpá voda, ktorá je vháňaná vysokotlakovým čerpadlom do hadíc a trysiek a odplaví upchávku v odpade. Tlakom sa dajú vyčistiť aj napríklad silne zanesené dažďové zvody.