Ako má vyzerať dobrá kuchyňa

Dostali ste za úlohu urobiť si novú kuchyňu? Dôležité sú nielen dispozície, správne meranie a výber nábytku, ale tiež správne osvetlenie a rešpektovanie jednotlivých zón.  Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie.

Príprava jedla začína na kuchynskej linke

Kuchyňa bývala samostatnou miestnosťou, ale v súčasnosti je stále častejšie súčasťou obývačky. Nech je to tak či tak, kuchyňa má svoje vlastné zóny, ktoré musíte pri zariaďovaní brať do úvahy. Prvú zónu tvorí samostatná kuchynská linka. Teda pracovná plocha, kde dochádza k príprave pokrmov. V tejto zóne je viac než kdekoľvek inde dôležité vynikajúce osvetlenie. Skvelo sa sem hodia napríklad LED pásy, ktoré pracovnej ploche poskytnú dostatok svetla. Na kuchynskej linke potrebujete vidieť každý detail. Ideálne zvoľte farbu svetla hodnoty 4000 K, ktoré je pocitovo neutrálne, avšak neunaví oči a človek ho vníma rovnako ako svetlo za jasného dňa.

Do kuchynskej linky môžete namontovať tiež rôzne vychytávky, ktoré vám uľahčia varenie a prácu v kuchyni. Do zásuviek tesne pod linku umiestnite koreničky. Budete ich mať hneď po ruke a hlavne v nich ostane prehľad. Žiadne otváranie krabičiek a hľadanie korenia medzi vreckami. Ak máte rohové skrinky, využite v nich  miesto na sto percent. Skvele vám poslúžia rôzne organizéry, teda vysúvacie šuplíky, ktoré sú presne na mieru k rohovým skrinkám. Tyto vychytávky nakoupíte např. levně v IKEA.

Jedálenský stôl má svoje pravidlá

Druhú zónu predstavuje jedálenský stôl, teda miesto, v ktorom sa pripravené jedlo už konzumuje. Sem sa hodí teplé žlté svetlo, ktorého efektom je  podpora chuti do jedla a pokrm na tanieri vyzerá v tomto svetle dokonca ešte lákavejšie. Aby sedenie pri stole pôsobilo útulnejšie, dajte do stredu sviečku alebo menšiu izbovú rastlinu, ktorá nebude brániť vo výhľade na osoby oproti vám. Ideálny je tiež malý odkladací stolík alebo vozík, ktorý umiestnite vedľa jedálenského stola a na ktorý budete odkladať prázdne nádoby a riad, ktoré už pri jedle nebudete potrebovať.

 

Zariadiť celú kuchyňu i s jedálenským kútikom  tak, aby bola maximálne funkčná, nie je práve lacná záležitosť. Pokiaľ ale využijete akciu v zľavovom letáku, môžete tak výrazne ušetriť a  peniaze, ktoré vám ostanú, investovať do ďalších rekonštrukcií bývania. Akciové letáky nábytku ale aj ďalšie si môžete pozrieť dokonca aj online a webu kompaszliav.sk.