Päť jednoduchých krokov smerujúcich k zdravšiemu domovu

V mnohých ohľadoch je váš dom rozšírením vášho tela. Aby váš domov podporoval vašu fyzickú pohodu, musíte byť rovnako dôležitý z toho, čo ste vložili do svojho domova, ako to, čo ste vložili do úst. Veľa bežných predmetov pre domácnosť vrátane niektorých druhov farieb, povrchových úprav, kobercov, matracov, záclon, suchého čistenia, lisovaného dreva (drevotrieska, MDF) a čistiacich prostriedkov obsahuje toxické chemikálie. Mnohé z chemikálií, ktoré sa používajú v týchto výrobkoch pre domácnosť, ako je formaldehyd, toluén a benzén, sú prchavé organické zlúčeniny (VOC), ktoré prostredníctvom procesu nazývaného “vypúšťanie plynov” uvoľňujú dym do ovzdušia a spôsobujú znečistenie ovzdušia v interiéri. Štúdia agentúry na ochranu životného prostredia zistila, že znečistenie vnútri domu môže byť dvakrát až päťkrát vyššie ako mimo domova, dokonca aj vo veľkých industrializovaných mestách.

Našťastie existuje množstvo jednoduchých riešení, ktoré vám pomôžu vytvoriť zdravší vzduch vo vašom dome.

1. Otvorte okná, aby ste pravidelne ventilovali dom. Otváranie okien vytvára cestu k tomu, aby chemikálie uvoľňované z bežných domácich predmetov vycestovali a aby sa dostal čerstvý vzduch. Dokonca otváranie okien tridsať minút denne môže mať vplyv.

2. Nechajte svojich ľudí odstrániť predtým, ako vstúpia do vášho domova. Tým, že budete mať domácnosť bez obuvi, pesticídy z trávnikov a záhradných výrobkov, znečisťujúce látky a nečistoty nebudú sledované vo vašom dome.

frontdoor_shoes-500×348-1

3. Kúpiť všetky prírodné čistiace prostriedky. Čistiace prostriedky pre domácnosť sú jednou z hlavných príčin znečistenia vzduchu v interiéroch. Mnoho výrobkov na čistenie domácností obsahuje chemikálie, ako je čpavok a fenol, ktoré môžu dráždiť vašu pokožku a pľúca a môžu spôsobiť bolesti hlavy. Hľadajte netoxické, environmentálne bezpečné čistiace prostriedky pre domácnosť. V predajniach je k dispozícii celý rad prírodných čistiacich prostriedkov, ako napríklad Whole Foods. Mnohé z týchto produktov obsahujú esenciálne oleje, takže majú príjemnú arómu levandule, bazalky, pomaranča alebo citrónu. Kliknite tu pre viac informácií o čistiacich prostriedkoch.

4. Ozdobte s rastlinami. Rastliny môžu odstrániť znečisťujúce látky zo vzduchu a zvýšiť kyslík v miestnosti.

5. Pri kúpe nového nábytku pre váš dom alebo kanceláriu investujte do prírodných materiálov Vyberte nábytok vyrobený z masívneho dreva namiesto lisovaného dreva, ako sú drevotrieskové dosky alebo MDF, ktoré obsahujú chemikálie. Tiež sa vyhýbajte syntetickým kobercom a rozhodnite sa pre podlahy z tvrdého dreva alebo prírodné podlahové krytiny vyrobené z neošetrenej vlny, juty, sisalu alebo bambusu. Nabudúce si zakúpite novú posteľnú bielizeň