Prečo sa oplatí investovať do ETF fondov

Fondy obchodované na burze (ETF) sú koše cenných papierov, s ktorými sa obchoduje v rámci dňa ako s jednotlivými akciami na burze. Tieto fondy sú zvyčajne určené na sledovanie podkladového indexu (napríklad americký index NASDAQ). Sú podobné podielovým fondom v tom, že majú vo svojej štruktúre prístup k držbe fondov. To znamená, že majú početné podiely, niečo ako mini portfólio.

Spoznajte populárny spôsob investovania

ETF je investičný fond, ktorý je kótovaný na burze cenných papierov. To znamená, že ho možno ľahko kúpiť alebo predať, ako keby ste kupovali jednotlivé akcie.

Jeho cieľom je kopírovať správanie indexu akciového trhu (napríklad DAX, Dow Jones alebo S&P 500), surovín (ako je zlato alebo ropa Brent), výmenného kurzu (napríklad peso, dolár alebo euro) a iných podkladových aktív (okrem iného dlhopisy).

Najväčšou výhodou ETF je, že poplatky sú oveľa nižšie ako v prípade podielových fondov. Väčšina poplatkov za ETF je znížená len na pokrytie nákladov na vytvorenie portfólia (poplatok za správu). Ostatné náklady vynaložené investormi v investičných fondoch (poradenstvo, marketing, distribúcia atď.) sú v prípade ETF oveľa nižšie.

Poznáme niekoľko druhov ETF fondov

Existuje množstvo typov ETF, pričom každý má iné investičné zameranie. Najznámejšie a najvyhľadávanejšie ETF fondy sú:

Diverzifikované pasívne akciové fondy sú navrhnuté tak, aby odrážali výkonnosť široko sledovaných benchmarkov akciového trhu, ako sú indexy S&P 500, Dow Jones a podobne.

Špecializované pasívne akciové ETF sú tie, ktoré odzrkadľujú sektorové podskupiny (napríklad akcie bánk z indexu S&P 500). Pre investorov sú zaujímavé z dôvodu, že poskytnú možnosť diverzifikovať svoj kapitál.

Aktívne akciové ETF umožňujú použiť vlastný úsudok pri výbere investícií, namiesto toho, aby sa pevne viazali na benchmarkový index. Aktívne ETF môžu mať potenciál prekonať trhový benchmark, ale môžu so sebou niesť aj väčšie riziko a vyššie náklady.

ETF s pevným výnosom sa zameriavajú skôr na dlhopisy ako na akcie. Hlavné ETF s pevným výnosom môžu byť riadené aktívne,  ale majú relatívne nízky výnos a sú vhodné ako stabilnejšia časť portfólia.

Broker vám otvára svet investovania na burze

Do ETF fondov môžete investovať cez brokera, u ktorého si založíte investičný účet. K investičnému účtu získate prístup k obchodnej platforme, cez ktorú nakupujete a predávate ETF a ďalšie finančné inštrumenty (akcie, indexy, komodity, kryptomeny, forex, dlhopisy …).