Výber správnej kapacity klimatizačnej jednotky

Správna veľkosť klimatizácie je dôležitá. Chladiace a vykurovacie kapacity (veľkosti) sú dimenzované v kilowattoch (kW). Malá miestnosť môže vyžadovať model s výkonom 2,5 kW, pričom veľká otvorená plocha môže potrebovať 6 kW alebo viac. Je dôležité presne vypočítať požadovanú chladiacu alebo vykurovaciu kapacitu nového klimatizačného zariadenia.

Niektorí inštalatéri a on-line kalkulačky ponúkajú len zjednodušujúcu analýzu a môžu odporučiť väčšiu kapacitu, ako skutočne potrebujete.

Správny výpočet zohľadňuje všetky detaily miestnosti:

Veľkosť miestnosti: dĺžka, šírka a výška.

Typ izby: obývacia izba, otvorená obývacia izba a kuchyňa, spálňa atď.

Veľkosť a orientácia okien a sklenených dverí. Cez veľké južné alebo západné okno môže v letných mesiacoch vstupovať veľa tepla.

Tienenie a záclony na oknách.

Izolácia podlahy, stropu a stien.

lokálne podnebie.

Vyberte si model s rovnakou alebo mierne vyššou kapacitou miestnosti. Napríklad, ak vypočítate, že miestnosť potrebuje model 6 kW, potom vyhľadajte klimatizačnú jednotku s menovitým chladiacim výkonom v rozmedzí 6 kW až 6,5 kW (zhruba). Je to pravdepodobne istejšie, aby ste kupovali model mierne nad požadovanú kapacitu, ako mierne pod požadovanú kapacitu.

Modely, ktoré sú príliš silné pre veľkosť miestnosti, môžu viesť k častým krátkym cyklom, aby sa dosiahla požadovaná teplota – čo je ako klepanie na plynový pedál akcelerátora, aby ste udržali rýchlosť namiesto stálého tlaku. Môže to mať za následok, že miestnosť bude príliš chladná alebo horúca; neprimerané odvlhčovanie (to znamená, že sušenie vzduchu nie je dostatočné na to, aby ste sa cítili menej pohodlne); zvýšené využitie energie a prevádzkové náklady; a opotrebovanie systému.

Modely s nedostatočným výkonom sa môžu častejšie pohybovať pri maximálnom výkone, príliš vysušiť vzduch a budete podobne trpieť nadmerným opotrebovaním.