Čo je a ako využijem kompost

Pridajte kompost pri sadení, pretože je bohatý na živiny a podporuje pôdne mikróby, ktoré napomáhajú rastu rastlín. V skratke, kompost je rozložená organická hmota. Kompostovanie je prirodzený proces recyklácie organických materiálov, ako sú listy a zvyšky zeleniny, do bohatej úpravy pôdy.

Výhody kompostu

Kompost dodáva pôde živiny. Pôda sa skladá z mikroskopických baktérií a húb, spolu s dážďovkami a mnohými ďalšími formami života. Mnoho húb vytvára symbiotické alebo vzájomne prospešné partnerstvá s koreňmi rastlín, čo umožňuje zelenine účinnejšie sa vyživovať. Kompost tiež pomáha pôde udržať vlhkosť. Kompostovaním zvyšujete schopnosť svojej záhrady pestovať zdravé rastliny a zároveň znižujete objem odpadu.

Niektorí záhradníci nazývajú kompost čierne zlato. Obohacuje  pôdu a vytvára produktívnejšiu záhradu.

 

Kde získať kompost

Môžete si kúpiť kompost, ale najlepší je domáci. Väčšina záhradníkov odporúča kompostér Excelent 1400. Tento typ kompostéra ponúka dobré úžitkové vlastnosti a má kompaktné rozmery.

Kompostér EXCELENT

 

 

Aký je rozdiel medzi kompostom a hnojivom?

Najjednoduchší spôsob, ako rozlíšiť medzi kompostom a hnojivom, je zapamätať si to: Kompost živí pôdu a hnojivo rastliny.